2014 Dekorasyon Renk Trendleri

2014-dekorasyon-renk-trendleri2014 Dekorasyon renk trendleri ‘parlak orkide rengi‘ olarak ilan etti. 2014 dekorasyon trend renkleri bu yıl ev dekorasyonundan tutun da giysilere ve aksesuarlara kadar etrafımızın bu renkle sarılacağına hiç şüpheniz olmasın.

Elbette 2014 yılının trend renkleri açıklanırken tek bir renkle yetinilmiyor. Parlak orkide rengini ve 2014 yılının diğer dekorasyon renklerini birlikte görelim.

Bu yıl renk tahtına parlak fuşya ve pembe barındıran bir mor tonu oturuyor. Bu renk hem pozitif enerjiyi hem de kendine güveni vurgulayan bir renk. Cesur renklerden biri olduğu söylenebileceği için, geniş yüzeylerden çok aksesuar rengi olarak evde temkinli kullanılması daha iyi olabilir.

Parlak orkide rengine bu yıl gök mavisi, denizci mavisi, turuncu, gri, kum rengi, sarı, kiremit rengi, lavanta rengi, su yeşili, çam yeşili gibi başka göz alıcı tonlar da eşlik ediyor. Canlı renkler gri ya da kum rengi gibi nötr renklerle, pastel tonlarla dengelenerek oldukça hoş kombinasyonlara imkan tanıyor. Mor tonlarını evde kullanmak nispeten daha kolay olabilir çünkü mor rengi yeşil, turuncu, sarı, hardal rengi gibi pek çok farklı renkle bir araya getirmek mümkün. Turuncu daha zorlayan bir renk gibidir ama açık renklerle ve özellikle gri ve gök mavisiyle birlikte şık duracaktır.

Sarı rengin bu parlak tonu, her ne kadar 2014 renkleri arasında olsa da, evlerde ne kadar yayılabilir, şüpheli. Sarı renk doğru şekilde eve dağıtılmazsa çiğ ya da basit bir görünüme bürünebilir. Pantone ekibinin Cayenne diye adlandırdığı kırmızıya yakın turuncu (ben kiremit rengine yakın buldum) daha sıcak duran ve ev dekorasyonunda daha yaygın şekilde uygulanabilecek bir renk.

Canlı renkleri beyaz, bej, açık gri, kum rengi veya krem rengi gibi nötr renklerle dengelemeyi sakın unutmayın
Gök mavisini duvarda kullanacaksanız mobilyaları daha sade renklerde seçebilirsiniz. Soğuk bir renk olarak gördüğümüz gri ise ahşapla ısıtılabilir ve metalik renklerle parlaklık kazandırılabilir.

Canlı renkleri eve katmak için puf, halı, tablo, abajur benzeri aksesuar seçenekleriniz olduğunu unutmayın. Sezonun yeni renklerinden seçeceğiniz bir tanesini mutfak halısı olarak ya da salondaki orta sehpada büyük bir tabak şeklinde taşıyabilirsiniz.

Renklerden korkmamak lazım çünkü önce sağlamcı davranıp bütün evi kahverengiyle dolduruyor sonra da evimizin sıkıcı olmasından şikayet ediyoruz. Neyse bu yıl kısır döngüyü kırmak için pek çok parlak renk etrafımızda olacak!